Pozycjonowanie grafik

Wyniki wyszukiwania w Google można podzielić na kilka kategorii:

  • standardowe (organiczne) w formie tekstowej,
  • grafiki,
  • wiadomości,
  • filmy,
  • mapy,
  • i kilka innych, mniej popularnych.

Dzisiaj omówimy pozycjonowanie grafiki. Nie da się ukryć, że znaczna część użytkowników wyszukiwarki Google lubi i korzysta z przeglądania grafik produktów czy realizacji usług w wynikach Google. W związku z tym ważne jest również, aby nasze grafiki ze strony internetowej pojawiły się wysoko w wynikach wyszukiwania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, pokrótce omówione, punkty które dodatnio wpłyną na proces pozycjonowania grafik.

Plik graficzny

Pierwszym z istotnych elementów jest nazwa pliku graficznego. Skoro na grafice pokazujemy przykładowo „samochód suv marki xyz modelu abc” to warto zastosować taką tematyczną nazwę pliku wykorzystując do tego 2-4 słowa kluczowe. Zamiast grafika_23_d_.jpg powinniśmy nazwać plik suv-xyz-abc.jpg. W przypadku większej ilość zdjęć lub grafik tego samego produktu/modelu warto dodać do nazw plików numerację: suv-xyz-abc1.jpg lub suv-xyz-abc_1.jpg.

Przy nazewnictwie plików warto pamiętać, aby nie korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą, ś, ć, ę, ź i innych), a słowa kluczowe oddzielać myślnikami.

Alternatywny opis (ALT)

W skrócie ALT jest wykorzystywany do opisów alternatywnych dla wstawionych plików graficznych na stronie www:

<img src="/images/suv-xyz-abc.jpg" alt="opis_alternatywny" />

Opis alternatywny pokazuje się w momencie, kiedy obrazek nie może zostać załadowany. Dzięki takim rozwiązaniom dowiemy się co przedstawia obrazek. Przykładowo jeśli mamy menu graficzne (zbudowane na obrazkach), które nie załadowało się prawidłowo powinny pojawić się opisy alternatywne, aby użytkownik mógł sprawnie korzystać z nawigacji.

Opisy w atrybucie alt powinny być krótkie, zwięzłe i oczywiście naturalne. Nie jest zalecane wykorzystywanie słów kluczowych wypisanych po przecinku: suv xyz abc, samochód xyz abc, xyz abc, suv abc.

Inne rozwiązania

Warto zadbać także o tekst wokół grafiki, którą optymalizujemy – powinien być powiązany tematycznie. Można uwzględnić jako dodatek podpis pod zdjęciem i nagłówki Hx.

Skumulowanie wszystkich rozwiązań powinno w efekcie pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie grafik na stronie internetowej.